Machinarium

MACHINARIUM. ZAJĘCIA INDYWIDUALNE

Praca na sprzęcie wymyślonym przez Josepha Pilatesa umożliwia o wiele większą swobodę i zrozumienie ruchu, niż ćwiczenie wyłącznie na macie. Sprężyny pomagają, podtrzymują albo utrudniają i dodają obciążenia, czasami naraz. Dopiero „na sprężynach” można poczuć, o co Pilatesowi chodziło i o rany – on naprawdę był geniuszem. Poniżej przedstawiamy pokrótce mieszkające u nas sprzęty i ich możliwości. Wszystkie osprężynowane maszyny są amerykańskiej firmy Balanced Body.

IMG_1651

Wieża/Cadillac

Wieża albo pół Cadillaca to wysoka rama, do której przymocowane są na różnych wysokościach uchwyty na sprężyny oraz Push Through Bar – taki drążek do pchania. I to wszystko. Urządzenie genialne w swojej prostocie. Sprężyny tutaj używane są często nazywane „żywymi” – dlaczego akurat tak staje się jasne, kiedy pierwszy raz próbujesz nad nimi zapanować.

Reformer

Reformer jest najpopularniejszą i najbardziej skomplikowaną konstrukcją. Wygląda jak bardzo długa i niska rama łóżka; w środku ramy znajdują się prowadnice, po których porusza się wózek podpięty sprężynami do jednego końca, a sznurami do drugiego końca. Ramy, oczywiście. Belka o zmiennym kącie nachylenia, zwana footbarem, służy jako oparcie dla stóp albo dłoni – w zależności od ćwiczenia. Praca na nim to połączenie pływania i gimnastyki artystycznej.

Wunda Chair

Krzesło – tutaj Combo Chair – zwane Cudownym albo Żelaznym Karłem w zależności od ćwiczenia, to najmniejszy z osprężynowanych sprzętów i najtrudniejszy w obsłudze. Ma siedzisko i pedał podpięty sprężynami do bolców z tyłu ramy. Nie można na nim leżeć, a siedzenie nie jest wygodne. Można za to na nie wchodzić na różne sposoby i dzięki temu dowiadywać się, gdzie są te mityczne mięśnie środka i dlaczego w pośladkach.

Beczka/Ladder Barrel

Beczułka Drabiniasta to sprzęt bez sprężyn, naśladujący swoim kształtem naturalne krzywizny kręgosłupa: ćwiczenia na niej to głównie znajdowanie właściwego punktu podparcia przy pracy z grawitacją albo przeciw niej. Zazwyczaj przeciw niej. Krzywizny pomagają w artykulacji kręgosłupa, czyli poczuciu tego słynnego pilatesowego „kręg po kręgu”. Pomagają też utrzymać w bezruchu to, co ma się nie ruszać i pracować tym, co ma się ruszać i rany, klatka piersiowa JEST ciężka. Zwłaszcza, kiedy ją podnosisz mięśniami skośnymi brzucha.

Spine Corrector

Spine Corrector to sprzęt naśladujący swoim kształtem naturalne krzywizny kręgosłupa: ćwiczenia na nim to głównie znajdowanie właściwego punktu podparcia przy pracy z grawitacją albo przeciw niej. Zasady pracy na nim są takie same, jak na Beczce, ale jest od niej niższy i bardziej przyjazny użytkownikowi, ale nie oznacza to, że mniej wymagający.


Cennik:
Zajęcia indywidualne: 150 PLN/h.
Duet: 100 PLN/osoba.
Rezerwacje: 609 681 734